Studenti Universitas

Patrik Čermák

Patrik absolvoval SPŠE v Pardubicích. Ve studiu pokračoval na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, kde studoval bakalářský obor Anorganické materiály. Navázal oborem Materiálové inženýrství a už je z něj pan inženýr. Pokračuje v doktorandském studiu. Aby toho neměl málo, vystudoval i bakalářský obor Filozofie na Fakultě filozofické.  Zajímá se o fyziku, chemii, matematiku, filosofii, literaturu, kulturu, dějiny a kdo ví o co ještě. Je velkým sběratelem knih, které už dlouhou dobu nemá kam dávat. V poslední době si zamiloval dílo J. R. R. Tolkiena, Zdeňka Neubauera a Nielse Bohra. Účastnil nespočtu různých soutěží a konferencí. Stal se vítězem národního finále Expo Science AMAVET a získal třetí hlavní cenu na přehlídce Intel ISEF v San Jose v Kalifornii. Je také držitelem dvou Cen děkana Fakulty chemicko-technologické a Ceny rektora Univerzity Pardubice.

Patrik organizuje diskusní večery Kavárna Universitas a studentskou konferenci VĚDĚNÍ MLADÝM. Ve spolupráci s Filozofickou fakultou organizoval studentskou konferenci k 50. výročí úmrtí Nielse Bohra a také konferenci ke 100. výročí jeho modelu atomu. O všech akcích píše články do Zpravodaje Univerzity Pardubice, Československého časopisu pro fyziku či Akademického bulletinu. Významně se také podílel na výstavbě webových stránek o Nielsi Bohrovi.

Je to takový malý snílek, který se snaží na všem a na každém vidět především to dobré.

K.Š.

Kateřina Šraitrová

Káťa je absolventkou Gymnázia v Litomyšli. Vystudovala bakalářský obor Anorganické materiály a Materiálové inženýrství na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, kde pokračuje doktorským studiem. Zajímá se zejména o fyziku, literaturu, hudbu a umění (to ja takové něco, kde normální lidé vidí červenou čáru, ona však něco víc). Přečetla mnoho literárních děl a populárně-naučných knih. Hraje na příčnou flétnu a na klavír, ráda kreslí či maluje. Právě v celostátním kole hry na na příčnou flétnu se jí podařilo obsadit (až) druhé místo. Kromě univerzitních studií tak studuje na pardubické Konzervatoři, kam složila přijímací zkoušky jako nejlepší z uchazečů. Účastnila se třeba letních hudebních táborů, česko-americké letní školy mladých vědců nebo měla příspěvek na studentské konferenci o Nielsi Bohrovi. Je držitelkou dvou Cen rektora Univerzity Pardubice.

Káťa se podílí zejména na organizaci diskusních večerů Kavárna Universitas, které moderuje, a o nichž píše do Pardubického deníku a do Zpravodaje Univerzity Pardubice, včetně ediční práce na dvou sbornících. Dále spoluorganizuje studentské konference VĚDĚNÍ MLADÝM. Pomáhá s jazykovou korekturou většiny publikací.

Označil bych ji za romantickou pozdně dekadentní postimpresionistku. Samu sebe pokládá za nekonečnou dobrotu, která ale má své hranice.

P.Č.